OSOBY DOROSŁE

ŻYJĄCE Z SMA

„Kiedy mnie zdiagnozowano miałem 16, prawie 17 lat. Wtedy też poczułem ulgę, bo przynajmniej mój problem miał od tamtej pory nazwę.”
- Samuel

Użyte zdjęcie pochodzi z banku zdjęć i nie przedstawia prawdziwego pacjenta.

GŁOSY OSÓB ŻYJĄCYCH Z SMA

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA), niegdyś uważany głównie za chorobę wieku dziecięcego, może być diagnozowany u nastolatków, młodych dorosłych, a nawet u osób powyżej 21 roku życia1.

PUNKT WIDZENIA OPIEKUNA:

„Żałuję, że nie naciskałem mocniej.”

Opiekun młodego dorosłego żyjącego z SMA i historia jego rodziny.

Oznaki i objawy

„Gdybym wiedział coś na temat tej choroby, zrobiłbym jedną rzecz inaczej: wróciłbym do lekarza, wracałbym do lekarza co pięć minut! Bo na pewno coś było nie tak. (...) idź do specjalisty, nie czekaj, bo im dłużej czekasz, tym dzieciaki są w gorszym stanie. To nie może się powtórzyć.”

- Michel

ŻYCIE Z SMA W WIEKU DOROSŁYM

Bez interwencji u osób żyjących z SMA typu II/III z czasem nastąpi progresja choroby, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej ustabilizować i utrzymać funkcje motoryczne2.

Dla osób żyjących z SMA wyniki opieki są obecnie lepsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem już dziś, aby omówić opcje stabilizacji choroby i poprawy stanu zdrowia.

PUNKT WIDZENIA PACJENTA:

„Jestem normalny, ale trochę inny niż wszyscy.”

Młody dorosły żyjący z SMA, który został zdiagnozowany jako nastolatek i jego perspektywa życia z chorobą.

Jak zdiagnozować chorobę

„Nastolatkom z SMA lub tym, którzy myślą, że mogą być chorzy, radziłbym po prostu zacząć o tym mówić. [...] Nie mogłem powiedzieć do taty – Tato, czy możemy pójść do lekarza, bo wydaje mi się, że coś jest nie tak.

Powiedz o tym, bo z tym żyjesz, to twoje ciało. Jeśli jesteś dzieckiem i zastanawiasz się – Czy jestem szalony? albo Nie mogę tego zrobić. Sprawdź to w Google. Wpisz w wyszukiwarkę: „Nie mogę podnieść ręki z 4,5-kilogramowym ciężarkiem”, a pojawi się kilka wyników. Zbierz te informacje, pójdź do taty lub mamy i powiedz chodźmy do lekarza!”.

- Samuel

WIRTUALNE DOŚWIADCZENIE ŻYCIA Z SMA

Każda osoba żyjąca z SMA powinna móc cieszyć się równymi szansami, czy to w pracy, w domu, czy w życiu towarzyskim.

Dlatego firma Biogen stworzyła 'Życie z SMA' — wirtualne doświadczenie opracowane w ścisłej współpracy z osobami żyjącymi z SMA i różnymi grupami, takimi jak Europejski Sojusz Stowarzyszeń Chorób Nerwowo-Mięśniowych (EAMDA).

Wirtualne doświadczenie ‘Życie z SMA’ oferuje wskazówki i porady dla młodych dorosłych i nastolatków, jak skutecznie radzić sobie z codziennymi zadaniami związanymi z takimi dziedzinami życia jak:

Samodzielne życie

Edukacja

Zatrudnienie

Zanurz się głęboko w doświadczeniu dzięki prostej nawigacji—ręcznej lub automatycznej—i pobierz najważniejsze wnioski dostępne po każdym rozdziale.

Wiele zmieniło się w jakości opieki oferowanej osobom żyjącym z SMA. Obecnie prowadzone badania zapewniają lepsze zrozumienie SMA z naukowego punktu widzenia i lepsze możliwości opieki3-5.

PRZEJDŹ,

żeby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak stać się częścią społeczności związanej z SMA

Odkryj społeczności

Osoby przedstawione w w tym materiale są prawdziwymi pacjentami, dlatego też uzyskano właściwą zgodę na używanie zdjęć od pacjentów oraz ich rodzin. Zdjęcia wyłącznie dla celów ilustracyjnych.

Piśmiennictwo

1. NIH. Spinal Muscular Atrophy Factsheet: https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Spinal-Muscular-Atrophy-Fact-Sheet

2. Kaufmann P, et al. Prospective cohort study of spinal muscular atrophy types 2 and 3. Neurol 2012;79:1889-1897.

3. Mercuri E, et al. Diagnosis and management of spinal muscular atrophy: Part 1: Recommendations for diagnosis, rehabilitation, orthopedic and nutritional care. Neuromuscul Disord 2018;28(2):103-115.

4. Finkel R, et al. Diagnosis and management of spinal muscular atrophy: Part 2: Pulmonary and acute care; medications, supplements and immunizations; other organ systems; and ethics. Neuromuscul Disord 2018;28(3):197-207.

5. Juntas Morales R, et al. Adult-onset spinal muscular atrophy: An update. Rev Neurol (Paris) 2017;173(5):308-319.