OZNAKI I OBJAWY

U OSÓB DOROSŁYCH

„Pierwszy raz, kiedy poczułem, że coś jest nie tak, miałem może trzynaście lat i grałem w hokeja. Wiedziałem, że mogłem grać lepiej niż inni, bo to obserwowałem. Wiem, że potrafię jeździć na łyżwach, ale oni chcieli kogoś, kto potrafi w czasie jazdy schylać się i podnosić, jeździć szybko, a ja tego nie umiałem. Właśnie wtedy pomyślałem, że coś jest nie tak.”

- Samuel

Osoby przedstawione w tym materiale są prawdziwymi pacjentami, dlatego też uzyskano właściwą zgodę na używanie zdjęć od pacjentów oraz ich rodzin. Zdjęcia wyłącznie dla celów ilustracyjnych.

ROZPOZNAWANIE OZNAK I OBJAWÓW SMA U OSÓB DOROSŁYCH

Czy doświadczyłeś(-aś) osłabienia mięśni? Postacie SMA o mniejszym nasileniu mogą ujawniać się i są diagnozowane w wieku dorosłym1,2. W porównaniu z dziecięcą postacią SMA choroba u dorosłych może mieć łagodniejsze objawy, ale nadal postępuje. W porównaniu do SMA u dzieci, przebieg choroby u dorosłych może być bardziej podstępny i trudny do rozpoznania3.

stethoscope

Dlatego też znajomość głównych oznak i objawów jest tak ważna. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj lekarza.

Na rycinie poniżej możesz zapoznać się z oznakami i objawami, które zazwyczaj występują u osób żyjących z SMA.

ZMNIEJSZONA SWOBODA ODDYCHANIA

UTRATA NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO

  • np. trudność przy podnoszeniu rąk powyżej poziomu głowy

SKOLIOZA

  • boczne skrzywienie kręgosłupa

OSŁABIENIE SIŁY MIĘŚNIOWEJ GÓRNEJ CZĘŚCI RAMION I NÓG

  • zwłaszcza bioder i barków

UTRATA NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO

  • np. trudność podczas biegania lub wchodzenia po schodach
Najedź kursorem na aktywne miejsca, aby dowiedzieć się więcej.
Na podstawie: Montes J, 20201

PONIŻEJ ZNAJDUJE SIĘ LISTA KONTROLNA OZNAK I OBJAWÓW POGRUPOWANYCH WEDŁUG UKŁADÓW, KTÓRYCH DOTYCZĄ:

GŁÓWNE OBJAWY MOTORYCZNE1,4

OBJAWY KOSTNE1,4

OBJAWY ODDECHOWE1,5

OBJAWY OGÓLNE1,5

„Kiedy mnie zdiagnozowano miałem 16, prawie 17 lat. Wtedy też poczułem ulgę, bo przynajmniej mój problem miał od tamtej pory nazwę.”

Samuel

Wiele zmieniło się w postępowaniu z chorymi na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Poproś lekarza o skierowanie do specjalisty już dziś.

PRZEJDŹ,

żeby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak stać się częścią społeczności związanej z SMA

Odkryj społeczności

Osoby przedstawione w tym materiale są prawdziwymi pacjentami, dlatego też uzyskano właściwą zgodę na używanie zdjęć od pacjentów oraz ich rodzin. Zdjęcia wyłącznie dla celów ilustracyjnych.

Piśmiennictwo

1. Montes J. Spinal Muscular Atrophy in Adults. [online] [cited 2020 Nov 30]. Available from: URL: https://www.neuropt.org/docs/degenerative-diseases-sig/spinalmuscular-atrophy-in-adults.pdf?sfvrsn=8d2aae96_2.

2. Juntas Morales R, Pageot N, Taieb G, Camu W. Adult-onset spinal muscular atrophy : and update. Rev Neurol (Paris) 2017;173(5):308-19.

3. Wang CH, Finkel RS, Bertini ES, et al. Consensus statement for standard of care in spinal muscular atrophy. J Child Neurol 2007;22(8):1027-49.

4. Arnold WD, et al. Muscle Nerve. 2015;51(2):157-67.

5. Wijngaarde CA, et al. Orphanet J Rare Dis. 2020;15(1):88.